خانه علم و دانش پزشکی و سلامت تکنولوژی صفحه نمایش لمسی می‌تواند از پخش باکتری جلوگیری کند.

تکنولوژی صفحه نمایش لمسی می‌تواند از پخش باکتری جلوگیری کند.

20 ثانیه خوانده شده
0

از بیست سال پیش، زمانی که اولین گوشی های هوشمند به بازار معرفی شدند، صفحه های لمسی تمام محدودیت ها و پیشرفت ها را پوشش داده اند. اما در حال حاضر زیست شناسان دریافته اند که پیشرفت سریع در توسعه این تکنولوژی می‌تواند در بقیه جاها هم مفید وافع شود.

یک تیم از موسسه کارولینسکا در استکهلم بر روی پلاستیک استفاده شده در صفحه نمایش گوشی های هوشمند تحقیقاتی انجام داده است. آن ها مقاله ای در مورد اینکه چگونه می‌توان با دستکاری الکترون های سطح کاری کرد که باکتری ها تحریک به رشد بیشتر یا کمتر شوند هم منتشر کرده اند.

طرز کار این فرآیند به این گونه است. وقتی باکتری های بر روسی سطحی قرار می‌گیرند، اگر شرایط سطج مناسب باشد آن ها به شدت تکثیر می‌شوند به گونه ای که کل سطح را می‌پوشانند. این مساله در همه جا ، از جمله بدن شما، وجود دارد، اما در حاهایی که وجود باکتری ممکن است مشکل زا شود (مثل بیمارستان) این روند کنترل می‌شود.

این تیم که توسط Agneta Richter-Dahlfors رهبری ‌می‌شود دریافتند که ایجاد تغییراتی در پلاستیک صفحه نمایش می‌تواند بر روند تولید مثل باکتری ها تاثیر بگذارد. او گفت:”وقتی باکتری بر سطحی پر از الکترون قرار گیرد، نمی‌تواند تولید مثل کند. در این حالت آن ها جایی برای از دست دادن الکترون خود ندارند. لذا فرایند تولید مثل آن ها که با آزاد کردن الکترون انجام می‌پذیرد، ناقص خواهد ماند.”

ولتاژ معکوس

عکس این فرآیند هم صحیح است. اگر ولتاژ معکوس اعمال شود، باکتری ها می‌توانند با سرعت بیشتری تکثیر شوند.

Agneta Richter-Dahlfors گفت:”اگر الکترون ها به طور مرتب از سطح جمع آوری شوند، باکتری ها می‌توانند به راحتی الکترون خود را آزاد کنند و انرژی مورد نیاز برای رشد سریع تر و تکثیر را پیدا کنند.”

مرحله بعدی آن است که این اصل را در تولید پوشش های ارزان قیمت برای وسایل پزشکی به کار برند تا از پخش پاتوژن ها جلوگیری شود.

پروفسور Richter-Dahlfors افزود:”برای شروع می‌توانیم لوازم و ابزار پزشکی را با این ماده پوشش دهیم تا آن ها را در برابر تولید مثل باکتری ها مقاوم تر کنیم.”

ایشان همچنین در ادامه صحبت های خود عنوان کردند:”اگر ما به شرکت هایی که در مدیریت مصرف آب فعالند نگاه کنیم، آن‌ها به تعداد زیادی از باکتری های مفید و روند تکثیر آن ها برای تولید آب پاک نیاز دارند. ما می‌توانیم سطوحی برای افزایش سرعت تولید مثل این باکتری ها بسازیم.”

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد سعید سلیمانی
بارگذاری بیشتر در پزشکی و سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *